Kryesore » 2011 » Maj » 31 » Viagra shkakton probleme tė papritura me dėgjimin
7:15 PM
Viagra shkakton probleme tė papritura me dėgjimin
Edhe pse ėshtė vėrtetuar qė ndihmon nė jetėn seksuale, duket qė Viagra ka edhe efekte negative, dhe kjo ėshtė humbja e dėgjimit.
Tabletat e vogla tė kaltra, tė cilat i marrin shumė meshkuj, mund tė shkaktojnė edhe shurdhim tė plotė. Deri tani nėpėr botė janė regjistruar disa qindra raste nė tė cilat ka ndodhur humbja e papritur e dėgjimit.
Pėrdoruesit e Viagrės nė SHBA janė paralajmėruar qė ilaēi mund tė dėmtojė dėgjimin, ndėrsa specialistėt britanikė kanė vėrtetuar rrezikun e njėjtė, shkruan Daily Mail.
Deri tani janė zbuluar 47 raste tė humbjes sė dėgjimit nė njė ose tė dy veshėt te meshkujt tė cilėt kanė pėrdorur viagrėn dhe ilaēe tė ngjashme si Cialis dhe Levitra.
Mosha mesatare e njerėzve tė cilėt kanė pasur probleme mė dėgjim pas pėrdorimit tė Viagres ėshtė 57 vjet, edhe pse dy meshkuj kanė pasur nga 37 vjet.
Ende nuk dihet sa gjatė zgjasin problemet me dėgjim, por dėmtimet e ngjashme tė dėgjimit tė cilat ndodhin pėr shkak tė infeksioneve apo ekspozimit ndaj zhurmave, zakonisht shkaktojnė dėme tė pėrjetshme.
Pėrdoruesve tė Viagres, Cialisit dhe Levitres ju kėshillohet qė nėse ndiejnė qė kanė probleme me dėgjim menjėherė tė ndalojnė sė pėrdoruri ilaēet dhe tė shkojnė te mjeku. Shkencėtarėt nuk janė tė sigurt se si Viagra dėmton dėgjimin, por arsye pėr kėtė mund tė jetė zinxhiri i reaksioneve kimike, tė cilat negativisht ndikojnė nė veshin e brendshėm. Disa thonė qė raportet pėr reaksionet e padėshiruara tė organizmit te pėrdoruesit nuk dėshmojnė qė medikamentet e pėrmendura janė shkaqet e tyre tė drejtpėrdrejta.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 2.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus