Kryesore » 2012 » Mars » 30 » Te udhëtosh për pune, i bën keq shëndetit
1:25 PM
Te udhëtosh për pune, i bën keq shëndetit
Kur miku apo kolegu yt është duke treguar mbi udhëtimet e tij te vazhdueshme te punës, mos kini aspak zili. Madje duhet te keni mëshire për te.Pasi sipas një studimi te fundit, te kryesh udhëtime për pune është një gjë mjaft e dëmshme për shëndetin tuaj E kjo sepse trupi është me i pirur ndaj infeksioneve dhe rrezikut për sistemin kardiovaskularFjala është për një studimin e kryer nga Adreu Rundle dhe Catherina Richards te Universitetit Kolombia (SHBA), botuar ne " Journal od Occupational and Environmental Medicine”.
Te dhënat buruan nga analiza e profilit mjekësor te me shume se 13.000 punonjës te përfshire ne një program posaçërisht për puneSipas dy studiuesve amerikane me shume se 20 netë larg nga shtëpia, përkeqëson shëndetin e punëtoreve. Kjo ne krahasim me udhëtaret e rastit. Te paret, mësohet se shfaqin një indeks me te madhe te lodhjes se trupit, te nivelit te kolesterolit si dhe nivele me te larte te presionit te gjakut.Nga ana tjetër, gjate te njëjtës pune shkencore, shkencëtaret kane treguar se edhe kushtet fizike te punonjëseve, te cilët kurrë nuk udhëtojnë por janë ankoruar përgjithmonë ne tavolinën e zyrës, nuk janë saktësisht optimale.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus