Kryesore » 2012 » Prill » 21 » Tė shikosh pornografi tė bėn tė verbėr
8:44 AM
Tė shikosh pornografi tė bėn tė verbėr
Dukej njė legjende shkolle, por hipoteza qė gjatė masturbimit shikimi reduktohet ėshtė diēka mėse reale. Njė fakt tė tillė e mbėshtet njė studim shkencor i Groningen Medical Centre nė kryeqytetin e Holandės, Amsterdam, raporton noa.al.Studimi demonstron se si imazhet pornografike mund tė shkaktojnė njė ndėrprerje tė atyre proceseve cerebrale qė i japin stimuj shikimit.Veēanėrisht diēka e tillė ndodh tek femrat.Skuadra e hulumtuesve ka marrė nė studim korteksin pamor tė 12 femrave tė shėndetshme nė para-menopauzė dhe u analizuan teksa shikonin dy filma pornografikė tė ndryshėm.Rezultatet kanė provuar se filmi mė erotik ēonte mė pak gjak nė korteksin e shikimit.Ky studim ėshtė publikuar nė LiveScience dhe rrėfen se si truri, gjatė njė vėzhgimi tė njė filmi tė tillė, ēon mė shumė energji nė kėnaqėsinė seksuale se sa nė atė tė shikimit duke shkaktuar dobėsim serioz tė shikimit tė njeriut. (NOA)
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus