Kryesore » 2011 » Shtator » 9 » Studimi: Arrat kontrollojnė glukozėn dhe yndyrėn nė gjak
11:50 PM
Studimi: Arrat kontrollojnė glukozėn dhe yndyrėn nė gjak
Pėrdorimi i arrave nė jetėn e pėrditshme ndihmon nė kontrollin e diabetit tė tipit 2 dhe parandalimin e komplikimeve tė mundshme pėrcjellėse.
Kėshtu bėnė tė ditur njė hulumtim i ri nga spitali Shėn Majkėll dhe Universitetit nė Toronto. Doktor Dejvid Xhenkins rekomandon qė tė konsumohen 30 gramė arra nė ditė si ushqim i shėndetshėm pėr kontrollin e glukozės dhe yndyrės nė gjak. Studimi tregon, po ashtu se arrat, lajthitė, arra indiane, kikiriku dhe bajamet janė shumė tė shėndetshme. 
Ky studim mund tė ndihmojė nė pėrmirėsimin e jetės sė personave tė prekur nga diabeti. Natyrisht, kėtu janė edhe metodat tjera pėr shėrimin e diabetit siē janė makro-biotikėt.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus