Kryesore » 2012 » Mars » 14 » Shkencėtarėt krijojnė pėr herė tė parė enė artificiale gjaku
10:42 PM
Shkencėtarėt krijojnė pėr herė tė parė enė artificiale gjaku
Shkencėtarėt nė Gjermani kanė krijuar pėr herė tė parė enė artificiale gjaku, pėrmes pėrdorimit tė printimit me teknologjinė 3 dimensionale. Ata thonė se kjo teknologji ėshtė njė hap pėrpara drejt krijimit tė organeve artificiale pėr transplantim, ndonėse do tė duhet njė kohė e gjatė pėr tė arritur deri nė atje.Shkencėtarėt nė Institutin Fraunhover nė Shtutgard punuan intensivisht pėr tre vjet me radhė pėr projektimin dhe krijimin e arterieve artificiale plastike, pėrmes njė printeri 3-dimensional. Gjatė procesit tė printimit, arteriet goditen nė mėnyrė intensive me rreze lazer, duke realizuar lidhjen e molekulave dhe elasticitetin e materialit plastik.Por shkencėtarėt thonė se kjo arritje premtuese do tė marrė kohė tė zbatohet nė praktikė tek pacientėt.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus