Kryesore » 2012 » Prill » 23 » Shenjat paralajmeruese te diabetit
8:54 AM
Shenjat paralajmeruese te diabetit
Sipas Diabetes Association nė Indi, rreth 98 pėr qind tė tė gjitha rasteve tė diabetit, i pėrkasin kategorisė 2, lloji i diabetit jo i varur nga insulina.Sipas Diabetes Association nė Indi, rreth 98 pėr qind tė tė gjitha rasteve tė diabetit, i pėrkasin kategorisė 2, lloji i diabetit jo i varur nga insulina. Me fjalė tė tjera diabetit e merr nisjen nga zgjedhjet e jetesės tė dobėt. Nė fakt kjo sėmundje, thekson noa.al, ėshtė kaq e pėrhapur, sa secili prej nesh njeh tė paktėn njė person qė vuan nga kjo sėmundje
Zakonisht ndodh qė tek tė rriturit mbi moshėn 30 vjeē, diabeti tipi 2 mund tė kontrollohet pėrmes njė diete dhe stėrvitjeje tė shėndetshme.

Por ėshtė e rėndėsishme pėr tė kuptuar edhe shenjat paralajmėruese lidhur me kėtė sėmundje. Le tė hedhim njė vėshtrim nė disa nga shenjat paralajmėruese mė me rėndėsi jetike pėr diabetikėt tė tipit 2.

Etja e tepėrt

Njė nga shenjat kryesore tė diabetit tip 2 ėshtė etja e tepruar. Nėse e gjeni veten duke pirė mė shumė ujė se zakonisht dhe ende mendoni se ju nuk mund tė merrni efektin e duhur, mund tė jetė njė tregues i diabetit tip 2.

Kjo ėshtė pėr shkak tė tepricave tė glukozės nė gjakun tuaj, pasi veshkat tuaja duhet tė punojnė mė shumė pėr tė absorbuar sheqerin shtesė.

Humbje e pashpjegueshme nė peshė
Humbja e peshės tip 2 ndodh nė njė proces gradual dhe mund tė marrė disa kohė pėr njoftim. Kjo humbje e pashpjegueshme e peshės ndodh kryesisht pėr shkak tė humbjes sė sheqerit nė trup.

Ju mund tė ndjeheni tė lumtur se keni fituar papritmas njė rėnie tė dėshiruar nė peshė, por mos e lejoni kėtė fakt tė devijojė nga mendja juaj.

Gjithmonė mbani nė mend se edhe mbipesha ėshtė njė faktor i madh rreziku pėr shfaqjen e sėmundjes sė diabetit.

Vėshtirėsi nė shikim

Diabeti tip 2 mund tė ēojė gjithashtu nė shfaqje tė vėshtirėsive nė shikim dhe mund tė pėrballet gjithashtu edhe me vėshtirėsi nė pėrqendrim.

Kjo ėshtė njė ēėshtje shqetėsuese, sepse nėse nuk trajtohet, mund tė ēojė edhe nė verbėri tė plotė ose tė pjesshme.

Lodhje dhe dobėsi
Humbja e ujit dhe glukozės nga trupi ėshtė arsyeja kryesore qė njė pacient diabetik provon gjithmonė ndjenja lodhjeje dhe dobėsie tė pėrgjithshme.

Qelizat e trupit kryesisht shfrytėzojnė glukozėn pėr tė prodhuar energjinė e nevojshme pėr tu mbėshtetur .

Dhimbje koke e vazhdueshme
Njė shenjė tjetėr tipike e diabetit tip 2 ėshtė dhimbja e kokės nė mėnyrė tė vazhdueshme. Kjo ėshtė pėr shkak tė efektit tė kombinuar tė dehidratimt dhe humbjes sė pashpjegueshme tė peshės.

Goja e thatė
Njė nga mė tė shpeshtat probleme tė shėndetit oral pėr diabetikėt ėshtė goja e thatė. Shumica prej nesh nuk janė tė vetėdijshėm se njė kontroll i gojės ėshtė i nevojshėm pėr tė parė se si ndikon nė ecurinė e shėndetit.

Megjithatė, ėshtė parė se nė shumicėn e rasteve, goja e thatė ndodh pėr shkak tė pėrdorimit tė shumtė tė medikamenteve.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus