Kryesore » 2012 » Prill » 23 » Shenjat paralajmeruese te diabetit
8:54 AM
Shenjat paralajmeruese te diabetit
Sipas Diabetes Association në Indi, rreth 98 për qind të të gjitha rasteve të diabetit, i përkasin kategorisë 2, lloji i diabetit jo i varur nga insulina.Sipas Diabetes Association në Indi, rreth 98 për qind të të gjitha rasteve të diabetit, i përkasin kategorisë 2, lloji i diabetit jo i varur nga insulina. Me fjalë të tjera diabetit e merr nisjen nga zgjedhjet e jetesës të dobët. Në fakt kjo sëmundje, thekson noa.al, është kaq e përhapur, sa secili prej nesh njeh të paktën një person që vuan nga kjo sëmundje
Zakonisht ndodh që tek të rriturit mbi moshën 30 vjeç, diabeti tipi 2 mund të kontrollohet përmes një diete dhe stërvitjeje të shëndetshme.

Por është e rëndësishme për të kuptuar edhe shenjat paralajmëruese lidhur me këtë sëmundje. Le të hedhim një vështrim në disa nga shenjat paralajmëruese më me rëndësi jetike për diabetikët të tipit 2.

Etja e tepërt

Një nga shenjat kryesore të diabetit tip 2 është etja e tepruar. Nëse e gjeni veten duke pirë më shumë ujë se zakonisht dhe ende mendoni se ju nuk mund të merrni efektin e duhur, mund të jetë një tregues i diabetit tip 2.

Kjo është për shkak të tepricave të glukozës në gjakun tuaj, pasi veshkat tuaja duhet të punojnë më shumë për të absorbuar sheqerin shtesë.

Humbje e pashpjegueshme në peshë
Humbja e peshës tip 2 ndodh në një proces gradual dhe mund të marrë disa kohë për njoftim. Kjo humbje e pashpjegueshme e peshës ndodh kryesisht për shkak të humbjes së sheqerit në trup.

Ju mund të ndjeheni të lumtur se keni fituar papritmas një rënie të dëshiruar në peshë, por mos e lejoni këtë fakt të devijojë nga mendja juaj.

Gjithmonë mbani në mend se edhe mbipesha është një faktor i madh rreziku për shfaqjen e sëmundjes së diabetit.

Vështirësi në shikim

Diabeti tip 2 mund të çojë gjithashtu në shfaqje të vështirësive në shikim dhe mund të përballet gjithashtu edhe me vështirësi në përqendrim.

Kjo është një çështje shqetësuese, sepse nëse nuk trajtohet, mund të çojë edhe në verbëri të plotë ose të pjesshme.

Lodhje dhe dobësi
Humbja e ujit dhe glukozës nga trupi është arsyeja kryesore që një pacient diabetik provon gjithmonë ndjenja lodhjeje dhe dobësie të përgjithshme.

Qelizat e trupit kryesisht shfrytëzojnë glukozën për të prodhuar energjinë e nevojshme për tu mbështetur .

Dhimbje koke e vazhdueshme
Një shenjë tjetër tipike e diabetit tip 2 është dhimbja e kokës në mënyrë të vazhdueshme. Kjo është për shkak të efektit të kombinuar të dehidratimt dhe humbjes së pashpjegueshme të peshës.

Goja e thatë
Një nga më të shpeshtat probleme të shëndetit oral për diabetikët është goja e thatë. Shumica prej nesh nuk janë të vetëdijshëm se një kontroll i gojës është i nevojshëm për të parë se si ndikon në ecurinë e shëndetit.

Megjithatë, është parë se në shumicën e rasteve, goja e thatë ndodh për shkak të përdorimit të shumtë të medikamenteve.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus