Kryesore » 2012 » Mars » 13 » Sa ndikojne kafeja dhe caji ne semundjet e zemres?
8:21 PM
Sa ndikojne kafeja dhe caji ne semundjet e zemres?
Nje studim i ri tregon se kafeja dhe caji bejne mire per shendetin edhe nese merren me shumice.Nje studim i ri tregon se kafeja dhe caji bejne mire per shendetin edhe nese merren me shumice.Njerezit qe pijne shume kafe ose caj nuk duhet te shqetesohen, sepse nga ato perfiton zemra e tyre. Shkencetaret ne Holande morren ne shqyrtim efektet e kafese dhe cajit ne semundjet kardiovaksulare.Ne studim u perfshine 38.000 vete konsumues te kafese dhe cajit, gjendja shendetesore e te cileve u vezhgua per 13 vjet. Shkencetaret vune re se personat qe pinin caj ose kafe me shume se 6 filxhane ne dite ishin ne rrezik me te vogel per t'u prekur nga semundje ne zemer, ne krahasim me personat qe konsumonin me pak se nje fixhan ne dite.Edhe konsumimi i 2 deri 4 fixhaneve me caj ose kafe ne dite ndikonte ne uljen e rrezikut te vdekjes nga semundjet ne zemer. Por studimi tregoi gjithashtu se konsumimi i cajit dhe kafese mes pjesmarresve ne studim nuk kishte ndonje ndikim persa i perket rrezikut te goditjeve ne tru. Shkencetaret thone se caji permban anti-oksidante, gje qe mund te shpjegoje perfitimitet shendetesore qe rrjedhin nga cajit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus