Kryesore » 2011 » Dhjetor » 25 » Sa i dobishėm ėshtė Ibuprofeni
6:29 PM
Sa i dobishėm ėshtė Ibuprofeni
Kanė kaluar mė se gjysmė shekulli qė nga zbulimi i ibuprofen, bar ky i cili nė kėtė mėnyrė i ėshtė bashkėngjitur aspirinės dhe paracetamolit, tė cilėt njerėzit gjithmonė i kanė mbajtur me vete, madje edhe kur ndihen mirė. Pėrdorimi i kėtij bari bėhet nė raste kur kemi dhimbje koke, nė kurriz dhe probleme tjera. Ndėrkohė mjekėt thonė se nuk ėshtė mirė qė tė varemi shumė nga ky lloj bari, i cili ėshtė zbuluar nė vitin 1961, nė njė laborator tė vogėl nė Notingem. Qė nga ajo kohė pėrdoret pėr dhimbje dhe rėnien e temperaturės nė gjithė botėn. Mjekėt thonė se pėr dallim nga barnat tjera, ibuprofeni mė sė shpeshti pėrdoret nga njerėzit pothuajse si aspirina. Tomas Staford thotė se ibuprofeni ėshtė mjet i mirė kundėr ndezjeve dhe analgjetik i mirė, por ka edhe efekte tė padėshirueshme mė shumė se sa njerėzit mendojnė. 
Ky bar pėr shembull mund tė dėmtojė veshkat nėse merren mbi 65 miligramė nė ditė. Ai po ashtu shkakton gjakderdhje nė stomak. Grupi i barnave josteroide (NSAID) shkakton mbi 2.000 raste tė vdekjes nė Britani tė Madhe, thotė Staford. 

Kris Uels, konsultues i organizatės Pain management konsideron se ibuprofeni ėshtė i dobishėm pasi qė ndihmon njė tė tretėn e njerėzve qė tė zvogėlojnė dhimbjen pėr 50 pėr qind. 

Ibuprofeni ėshtė i rėndėsishėm pėr pacientėt me artritis reumatoid dhe osteoartritis, ka thėnė ai. 

Por, edhe Uels ėshtė i shqetėsuar rreth efekteve tė padėshirueshme tė ibuprofenit.

Mendoj se duhet kufizuar shitjen e tij jashtė barnatores, si dhe shitjen e aspirinės. Po ashtu, njerėzit janė mėsuar aq shumė qė tė lirohen menjėherė nga dhimbjet dhe nuk janė nė gjendje qė tė merren me probleme tė vogla dhe menjėherė varen nga barnat. Kjo nuk ėshtė mirė, ka thėnė ai.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus