Kryesore » 2011 » Qershor » 2 » Rrezitja shton pjellorinė
8:08 AM
Rrezitja shton pjellorinė
hkencėtarėt danezė kanė zbuluar njė lidhshmėri ndėrmjet rrezitjes dhe fertilitetit mashkullor.
Ata kanė vėrejtur se meshkujt tė cilėt kanė mungesė tė vitaminės D nė organizėm kanė mė shpesh probleme me sterilitet. Kjo vitaminė prodhohet me rrugė natyrore si reaksion i ekspozimit tė lėkurės ndaj rrezeve tė diellit.
Hulumtimi nė tė cilin kanė marrė pjesė rreth 300 meshkuj sterilė, ka treguar se 44 pėr qind prej tyre kishin pasur nivel tė ulėt tė vitaminės D, ndėrsa ata me nivelin mė tė ulėt kishin spermatozoide tė kualitetit mė tė dobėt.

Shkencėtarėt besojnė se rrezitja shton absorbimin e kalciumit, i cili ėshtė thelbėsor pėr lėvizjen e spermatozoideve.

Ky studim ka treguar se rrezatimi ėshtė bari mė i lirė, mė efikas dhe mė i sigurt pėr pjellorinė mashkullore. Autorėt e studimit thonė se normalizimi i nivelit tė vitaminės D rrit pėr 15 pėr qind mundėsinė e fekondimit natyror. /Telegrafi/
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus