Kryesore » 2011 » Maj » 9 » Recetė - picė pėr drekė me brumė tė bukur
10:51 AM
Recetė - picė pėr drekė me brumė tė bukur
Nuk e di a mund tė bėni brumė pėt picė. Zakonisht ėshtė e vėshtirė, por provojeni kėtė recetė, ėshtė e pėrkryer. Mė e rėndėsishmja nga tė gjitha ėshtė tė nisim me kėtė pjesė, pėrkatėsisht me pėrbėrjet e nevojshme.
Pėr brumin ju nevojiten:
900 gr miell
30 gr maja
2 gota ujė
30 gr kripė
1 lugė sheqer
Pėrziejeni mirė brumin dhe lėreni tė vijė njė orė. Pastaj, pėrsėri punojeni dhe lereni 20 minuta dhe ndajeni nė tre copė. Secilėn copė hapeni nė formė sipas dėshirės (rreth ose trekėndėsh) dhe pastaj jeni gati tė vendosni ēfarė tė doni sipas dėshirave, Ėshtė e rėndėsishme tė keni sos domatesh ose keēap mund tė hidhni erėza si rigon, vegjeta, dhe ta lyeni petėn. Kurse pastaj sipas dėshirės, sallam (pule, derri), kulen, kėrpudha tė freskėta ose tė konservuara, kaēkavall ose djathė si tė doni, nėse doni speca djegėz mund tė vendosni edhe speca, kurse pėrfundojeni me pak ajkė kosi dhe pica juaj ėshtė gati pėr nė furrė. Piqeni nė 200 deri 250 gradė celcius 15 minuta dhe pastaj ėshtė gati pėr t'u ngrėnė.

Ju bėftė mirė!
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus