Kryesore » 2012 » Shkurt » 7 » Qumėshti parandalon sėmundjen e kockave
10:44 AM
Qumėshti parandalon sėmundjen e kockave
Tė parandalosh osteoporozėn , sėmundjen nė skeletin e njeriut ėshtė e mundur. Sipas specialistėve italianė tė Universitetit tė Firenzes, pėr tė mos u prekur nga sėmundja e kovkave duhet tė pijmė njė gotė qumėsht nė ditė. Kjo mund tė zėvendėsohet me 30 gram kaēkavall, qė nėse do e llogarisim nė formė tė grirė ėshtė i barabartė me 4 lugė tė vogla. Ky rekomandim vjen si rezultat i njė takimi mbi osteoporozėn, i organizuar nga Vėzhguesi i Shėndetit nė Itali. Parandalimi, pėrtej tavolinės lidhet edhe me aktivitetin fizik, i cili nuk duhet tė braktiset edhe kur je i ri. Kjo kėshillė ėshtė e vlefshme sidomos pėr gratė qė janė nė prag tė menopauzės. Nga qumėshti dhe nėnproduktet e tij, merret sasia e kalēiumit qė ėshtė e nevojshme pėr njė organizėm tė shėndetshėm, por nėse organizmi ka mangėsi, mund tė pėrdoren edhe ushqime tė fortifikuara siē mund tė jenė koset qė shiten nė treg. Por nuk duhet tė harrojmė njė gjė: parandalim do tė thotė edhe monitorim i shėndetit pėrmes analizave
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus