Kryesore » 2011 » Qershor » 13 » Pse disa ilaēe kanė emra tė pazakonshėm?
4:23 PM
Pse disa ilaēe kanė emra tė pazakonshėm?
A jeni pyetur ndonjėherė pse disa ilaēe kanė emra aq tė ēuditshėm? Apo ndoshta keni hyrė nė barnatore dhe derisa keni pritur nė rendin e gjatė keni tentuar tė numėroni sa ilaēe kanė germat X dhe Z nė emėrtimet e tyre?
Pikėrisht kėtė gjė e ka bėrė Rob Stepney, gazetari mjekėsor dhe shkencor britanik, por nuk ka analizuar pėrmbajtjen e rafteve, por ka studiuar dhe krahasuar emrat e 1436 ilaēeve tė cilat nė 18 vitet e fundit listohen nė British National Formulary, manualin britanik pėr ilaēe me pėrshkrimin e veprimit tė tyre dhe aplikimit nė praktikėn mjekėsore. 
Zgjedhja e tij nuk ishte e rastėsishme, pasi qė u pa qė madje gjysma e tė gjitha ilaēeve nė Britani tė Madhe pėrmban tė paktėn njė x ose z. 

Stepney nė mėnyrė tė veēantė tėrheq vėrejtjen pėr rritjen e numrit tė ilaēeve qė fillojnė me z, numri i tė cilave ėshtė rritur 400 pėr qind nė krahasim me vitin 1986.

Nė analizėn e vet tė kėtij fenomeni, Stepney pėrkujton qė shkronja z posaēėrisht funksionon mirė nė Lindjen e Afėrt, tregun me rritje tė madhe nė vitet e fundit. Pėr kėtė fenomen merret parasysh fakti qė pikėrisht shkencėtarėt arabė janė ata qė i kanė kontribuar popullaritetit tė kėsaj shkronje dhe pėrmend terma si zenit, azimut dhe zodiak.

Kur bėhet fjalė pėr shkronjėn x, prania e saj nė emrat e ilaēeve ėshtė rritur pėr 130 pėr qind nė njėzetė vitet e fundit. Shkronja x nė matematikė shėnon tė panjohurėn, ndėrsa pėrgjatė shumė viteve lidhet me pėrparimin e mjekėsisė (rrezet x, kromozom x), nga ēka mund tė pėrfundohet qė pikėrisht shkronja x sugjeron efikasitet.

Supozimi mė pragmatik ėshtė qė kėto dy shkronja nė emėr e bėjnė ndonjė ilaē mė shumė tė dukshėm nė raftet e barnatoreve. Pėrveē qė janė mirė tė dukshme, ato dy shkronja janė mjaft tė rralla nė shumicėn e alfabeteve tė gjuhėve perėndimore. Kėshtu qė, tėrheqin vėmendjen dhe sugjerojnė efikasitetin e pėrmbajtjes nė paketimin e tė cilit janė.

Paleta e emrave tė produkteve farmaceutike krijohet sipas rregullave tė pėrcaktuara nė mėnyrė rigoroze, ndėrsa ndalohet vėnia nė pah e vetive dhe veprimit tė shumicės sė ilaēeve. Kėshtu qė, pėr ta vėnė nė plan tė parė produktin e vet dhe pėr tė tėrhequr vėmendjen, laboratorėt shpikin emra tėrheqės dhe premtues tė cilėt tingėllojnė mė mirė, duken mė mirė dhe mbahen mend mė lehtė.

Dhe nė fund prapė se prapė shtrohet pyetja qė ndoshta pėrdorimi shumė i shpeshtė i germave tė njėjta ėshtė i rrezikshėm dhe mund tė ketė efekt tė kundėrt nga ai prituri? Tregu sot ėshtė i mbushur me ilaēe tė cilat nė emėr pėrmbajnė shkronjat x dhe z, nė atė masė qė lehtė vihet deri te konfuzioni. Pėr pasojat dėshmon edhe e dhėna qė nė vitin 2007 ka pasur pėrzierje tė rrezikshme tė antipsikotikut Zyprex (olanzapin) dhe emrit tė antihistamikut Zyrtec (cetirizin). Pacientėt tė cilėt gabimisht nė barnatore kanė marrė ilaē tė gabuar kanė pasur pasoja tė rėnda, dhe pastaj kanė pasuar edhe paditė nė gjyq.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus