Kryesore » 2011 » Maj » 18 » Operacioni bajpas nė stomak shėron pacientėt me diabet tė tipit 2
1:12 AM
Operacioni bajpas nė stomak shėron pacientėt me diabet tė tipit 2
Operacioni bajpas nė stomak, mund tė jetė mėnyra mė e mirė pėr tė luftuar diabetin e tipit 2. Qendra pėr kontrollin e sėmundjeve parashikon se ky operacion mund tė pėrdoret pėr trajtimin e diabetit tė tipit 2.

Mjekėt kanė zbuluar se operacioni bajpas nė stomak mund ta shėrojė thuajse menjėherė pacientin me diabet tė tipit 2.

Dr. Phil Schauer i klinikės sė Klevelandit, thotė se pacienti mund ta ndėrpresė marrjen e insulinės brenda pak orėve pas operacionit.

Gjatė operacioni gastrik bajpas, mjekėt zvogėlojnė stomakun kėshtu qė personi ha mė pak. Gjatė operacionit, mjekėt shkurtojnė zorrėn dhe kjo e bėn pacientin tė marrė mė pak kalori. Por nė ē'mėnyrė kjo procedurė normalizon nivelin e sheqerit nė gjak, kjo nuk ėshtė e qartė.

Doktor Schauer thotė se efekti i shpejtė i kėtij operacioni ka tė ngjarė se shkaktohet nga njė hormon qė prodhohet nga lėngjet gastrike nė zorrė/Voa/
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus