Kryesore » 2011 » Tetor » 1 » Nuk mund të flini? 7 ushqimet që duhen shmangur
5:27 PM
Nuk mund të flini? 7 ushqimet që duhen shmangur
Djathi i vjetër Për gjumë të qetë duhet të rrini larg djathit Parmesan, Romano, Asiago dhe djathrave të tjerë me erë të keqe. Niveli i lartë i acidit tyramine ju mban zgjuar gjithë natën, pra duhet shmangur në ushqimin që hani para se të shkoni në shtrat. Çokollatat me qumësht ,Çokollatat me qumësht përmbajnë tyrosine, i cili është konvertuar në dopaminë, pra një nxitës. Kjo shkakton vigjilencë dhe shqetësim, gjë që ju mban zgjuar. Ushqimet pikante Ushqimet pikante shkaktojnë ndjenjë shqetësimi që ndjehen gjatë gjumit, ato bëhen më të mëdha duke fjetur. Domatet, salcat Ngeleni pa gjunë nëse keni ngrënë një pjatë makarona pak orë para se të flini. Domatet si bazë e ushqimit kanë tendencë të shkaktojnë aciditet dhe urth në stomak, e cila ju pengon që të flini. Soja Produktet e fermentuar me sojë kanë nivel të lartë tyramine, sidomos salca e sojës duhet të shmanget në orët e para të zgjimit. Çaji xhensen Çajrat bimore janë cilësuar shumë të mirë për gjumin, por rrini larg çajit xhensen. Ky çaj është cilësuar si nxitës dhe personat që pinë këtë çaj ndjejnë pagjumësi, por mund te kenë edhe hipertension. Shmangeni këtë çaj në orët kur shkoni për të fjetur. Mishi i përpunuar ose i tymosur Mishi i përpunuar përmban nivele të larta tyranime dhe e bën trurin të lirojë kimikate që të jeni vigjilentë. Këto lloj mishrash nuk janë të shëndetshëm, të vështirë për tu tretur, të lënë edhe pa gjumë
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 2.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus