Kryesore » 2012 » Gusht » 26 » Nektarinat pėr njė pamje mė rinore
10:10 PM
Nektarinat pėr njė pamje mė rinore
Nektarinat e rinojnė lėkurėn, ndėrsa, pėrveē kėsaj, janė tė shkėlqyeshme nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės dhe karcinomės.Nga tė gjitha llojet e ndryshme tė pemėve, tė cilat na ofrohen ēdo ditė nė tregje verės, nektarinat zakonisht dallohen tė renditura ashtu bukur dhe shkėlqyeshėm nė grumbuj tė mėdhenj. Pėrveē qė janė tė bukura dhe tė shijshme, janė tė pasura edhe me vitamina, veēanėrisht me A dhe C dhe betakaroten. Ajo qė ėshtė mė e mira, hyjnė nė grupin e pemėve me pak kalori, sepse kanė vetėm 57 kalori nė 100 gramė.Nektarina ėshtė njė lloj i pjeshkės, ndėrsa pikėrisht lėvorja e saj e lėmuar e ka bėrė aq tė njohur. Fryti i lėngshėm dhe i ėmbėl me lehtėsi ndahet nga bėrthama.Sa u pėrket efekteve tė dobishme pėr shėndetin tonė, ėshtė pėrplot me antioskidantė, tė cilėt nė mėnyrė efikase luftojnė kundėr radikaleve tė lira, duke mbrojtur qelizat tona nga degjenerimi, dhe njėkohėsisht edhe lėkurėn nga plakja.

Pėrveē kėsaj, nektarinat janė tė shkėlqyeshme edhe nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės dhe kancerit, ndėrsa janė zgjedhje e mirė edhe pėr dietat e ndryshme verore, por diabetikėt duhet tė kenė kujdes pėr shkak tė shkallės mjaft tė lartė tė sheqerit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus