Kryesore » 2012 » Dhjetor » 7 » Mrekullitė e Hithrės!
1:12 PM
Mrekullitė e Hithrės!
Hithra (Urtica) ėshtė njė nga bimet mė tė njohura nė fushėn mjekėsore. Nė pėrbėrie tė saj gjenden disa komponentė si: klorofilė, lėndė vazoaktive, serotonin, histamin, acetilkolin, LTB4, LTC4, rutin, isokuercitrina, kanferol, izoramnetin, vajra esencial, Vitaminė C dhe vitamina tė tjera, proteina, fibra, kripra tė Ca dhe K, acid silicik dhe formik. Gjithashtu hithra ėshtė nje burim i rėndėsishėm i Beta Karotenit, vitamines A, C, E, Hekurit, Kalciumit, Fosfateve dhe Mineraleve. Janė pikėrisht vetitė e kėtyre komponentėve qė shfrytėzohen pėr efektet e saj si anti-inflamator, diuretik, tonik, ekspektorant, detoksifikues etj. Te gjitha keto cilesi e bejne nje zgjedhje te pershtatshme per trajtimin e patologjive te ndryshme si: hepatike, artritit reumatoid, alergjive, anemisė, sėmundjeve tė veshkave, kontrollin e glicemisė apo si njė detoksifikues i pėrgjithshėm.

Njė ndėr efektet mė tė rėndėsishme tė ekstraktit tė hithrės ėshtė vetia e tij nė trajtimin e skalpit dhe flokut. Pėr kėtė qėllim nė laboratoret e HERBARIA ėshtė zhvilluar njė linjė e tėrė produktesh qė pėrmban njė ekstrakt special tė hithrės, pėr kurimin e flokėve tė dobėsuar, tė thatė, tė mbitendosur apo tė dobėsuar nga lyerjet dhe trajtimet e shpeshta. Apo edhe pėr trajtimin e zbokthit. Linja ėshtė e plotėsuar me Shampo, Balsam, Locion, Shampo trupi dhe Krem-qumėsht trupi. Ekstrakti i hithrės nė kėtė rast pėrmirėson qarkullimin e gjakut duke pėrmirėsuar ushqyerjen e skalpit me mineralet dhe vitaminat e nevojshme, pėr pasojė ndikon edhe nė pakėsimin e rėnies sė flokėve. Gjithashtu pėrmes efektit antialergjik dhe higjenizues ndihmon nė reduktimin e kruarjes dhe nė trajtimin e zbokthit.

Pėr efektin diuretik, detoksifikues apo efektet tjera sistemike, gjethet e hithrės pasi tė jenė tharė hidhen 2g nė njė gotė ujė tė valuar dhe mbahet mbuluar pėr 10min. Mund tė konsumohet deri nė tre herė nė ditė pasi tė jetė kulluar. Ndėrsa pėr sa i pėrket pėrdorimeve kutane, pjesa e mbetur nga kullimi i ēajit (macerati) mund tė aplikohet nė skalpin e kokės pas larjes dhe pas afro 10 minutash shpėlahet pėrsėri.

Linjėn e plotė tė produkteve tė hithrės e gjeni pranė BiopharmHERBARIA.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/2

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus