Kryesore » 2011 » Qershor » 17 » MP3 dëmton dëgjimin
1:17 AM
MP3 dëmton dëgjimin
Dëgjimi i muzikës me zë të lartë dëmton dëgjimin më shumë sesa shpuesi pneumatik, tregojnë studimet britanike. (Shpuesi pneumatik prodhon zhurmë prej rreth 110 decibelë).
Së paku një nga dhjetë njerëz që rregullisht dëgjojnë MP3, u pëlqen që ta shtojnë zërin deri në fund, duke mos menduar se forca e tillë shkakton dëmtim më të madh sesa puna në ndërtimtari.
Po ashtu, një nga gjashtë pjesëmarrësit në studim ka thënë se e dyshon MP3 e tij me zë më të lartë se sa zhurma që shkakton fluturimi i aeroplanit.
Nga ana tjetër, edhe kur zëri në dëgjuese është rregulluar që të rrijë në mes, megjithatë edhe më tutje shkaktohet dëmtim, sepse fuqia e këtij zëri i përgjigjet zhurmës që do ta shkaktonte bërtitja e njëkohshme e njëqind fëmijëve.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus