Kryesore » 2011 » Maj » 27 » Molla dhe semundjet e zemres
3:02 PM
Molla dhe semundjet e zemres
Disa studime tė mėparshme kanė treguar edhe se pėrbėrėsit e mollės ndihmojnė nė rregullimin e sheqerit nė gjak dhe kontrollojnė oreksin.Njerėzit tė cilėt konsumojnė nga njė ose dy molla nė ditė janė shumė mė pak tė rrezikuar nga zhvillimi i faktorėve tė rrezikut qė lidhen me sėmundjet e zemrės.
Shkencėtarėt nga Universiteti Shtetėror i Floridės kanė njoftuar se konsumimi i rregullt i mollėve lidhet me zvogėlimin e pėrqendrimit tė kolesterolit nė gjak dhe zvogėlimin e pranisė sė markerėve tė cilėt tregojnė pėr praninė e inflamacioneve dhe krijimit tė shtresave nė muret e enėve tė gjakut.
Disa studime tė mėparshme kanė treguar edhe se pėrbėrėsit e mollės ndihmojnė nė rregullimin e sheqerit nė gjak dhe kontrollojnė apetitin.
Shkencėtarėt thonė se meritorė pėr kėto rezultate janė pektinet- fijet tė cilat bllokojnė absorbimin e kolesterolit, si edhe antioksiduesit polifenole, tė njohur pėr parandalimin e dėmtimit tė qelizave nga ana e radikaleve tė lira.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus