Kryesore » 2012 » Maj » 19 » Mjalti dhe qumėshti shėrojnė sė bashku
10:33 PM
Mjalti dhe qumėshti shėrojnė sė bashku
Mjalti dhe qumėshti edhe veē e veē janė tė shkėlqyeshėm pėr shėndetin. Kur veēoritė e tyre bashkohen, fitohet njė pije e shkėlqyer. Pėrveē shijes sė shkėlqyeshme, tė cilėn shumica e njerėzve e duan, nė tė fshihen edhe veēori tė ndryshme shėruese.
Qumėshti ėshtė i shkėlqyeshėm pėr hidratim, shėndetin e eshtrave, rregullimin e tensionit tė gjakut, redukton rrezikun nga krijimi i sėmundjeve kardiovaskulare, parandalon trashjen dhe diabetin e tipit 2, ndėrsa disa hulumtime kanė treguar qė redukton rrezikun nga zhvillimi i kancerit tė gjirit dhe zorrės sė trashė.Mjalti ėshtė ėmbėltues i shkėlqyeshėm, burim i energjisė, ėshtė i shkėlqyeshėm pėr dobėsim sepse nxit djegien e yndyrave, pėrmirėson qėndrueshmėrinė, ka veēori antibakteriale, antifungale dhe antioksidative.

Me siguri keni qumėsht dhe mjaltė nė kuzhinėn tuaj, dhe asnjėherė nuk mendoni qė kėta dy pėrbėrės janė ilaē i fuqishėm. Sigurisht qė do tė keni shumė dobi shėndetėsore nga kėta dy pėrbėrės veē e veē, por ēfarė ėshtė kaq e veēantė qė kėta dy artikuj i bėn njė dyshe fantastike?

Kujdesi pėr lėkurėn

Edhe mjalti, edhe qumėshti kanė veēori antimikrobike. Kjo veēori bėhet edhe mė e mirė kur kėta dy pėrbėrės pėrzihen. Shumė mjete pėr pastrimin e fytyrės bėhen me ndihmėn e qumėshtit dhe mjaltit. Ėshtė interesante qė ky kombinim pėrdoret nėpėr Spa qendra tė ndryshme banjash nėpėr botė. Pėrzieni 3 lugė qumėsht tė ngrohtė dhe 1 lugė tė vogėl mjaltė, mbushjen e pambukut lageni nė pėrzierje dhe pastrojeni fytyrėn.

Qėndrueshmėria

Njė gotė qumėsht dhe 2 lugė mjaltė nė orėt e mėngjesit do tė pėrmirėsojnė qėndrueshmėrinė. Qumėshti pėrmban proteina, ndėrsa mjalti karbohidratet e nevojshme. Qumėshtin dhe mjaltin mund ta pinė tė gjithė personat, pavarėsisht moshės dhe gjinisė.

Ngadalėson plakjen

Hulumtimet kanė treguar qė qumėshti dhe mjalti veprojnė nė tėrė trupin, dhe jo vetėm nė lėkurė kur ėshtė nė pyetje plakja. Njerėzit nė shumė civilizime tė vjetra (grekėt, romakėt, egjiptianėt dhe indianėt) kanė pirė qumėsht dhe mjaltė pėr tė ruajtur rininė e tyre


Veprimi antibakterial

Hulumtimi ka treguar qė kombinimi i qumėshtit dhe i mjaltit ka efekt mė tė madh tek stafilokokėt sesa qumėshti dhe mjalti veē e veē.

Tretja

Njė gotė qumėsht i ngrohtė me 2 lugė mjaltė do tė ndihmojnė tek kapsllėku, fryrja dhe sėmundjet e zorrėve.

Sėmundjet respiratore

Qumėshti i ngrohtė ėshtė ilaē i shkėlqyeshėm pėr ftohjen dhe kollin, sikurse edhe mjalti. Nėse i bashkojmė veēoritė e tyre, do tė fitojmė ilaē tė shkėlqyeshėm.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 5.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus