Kryesore » 2012 » Korrik » 3 » Lengu i limonit dhe i portokallit parandalon gurėt nė veshka
0:11 AM
Lengu i limonit dhe i portokallit parandalon gurėt nė veshka
Gurėt nė veshka krijohen si pasojė e mungesės nė sasi tė mjaftueshme tė lėndėve qė parandalojnė krijimin e gurėve nė urinė dhe nga pasurimi i urinės me kripėra qė i formojnė ato.Ato shkaktojnė me dhimbje, gjak nė urinė, infeksione tė rrugėve urinare, temperaturė, pėrzierje dhe tė vjella. Tek meshkujt shfaqen 3 herė mė shumė se tek femrat dhe njė nga shkaqet kryesore tė krijimit tė tyre ėshtė ushqyerja e pamjaftueshme dhe moskonsumimi i lėngjeve. Konsumimi i lėngjeve minimizon mundėsinė e krijimit tė gurėve nė veshka. Lėngu i limonit dhe i portokallit ul nė mėnyrė tė konsiderueshme rrezikun e krijimit tė gurėve nė veshka pėr shkak tė acidit nitrik qė pėrmban. Ndėrsa produktet e pasura me proteinė dhe kripė rrisin mundėsinė e krijimit tė gurėve.Edhe ilaēet janė njė faktor tjetėr ndikues nė shfaqjen e gurėve nė veshka. Disa ilaēe qė pėrmbajnė kalcium dhe sodium nė kurimin e hipertensionit, rrisin mundėsinė e krijimit tė gurėve. Ndėrsa ilaēet shkarkues tė urinės nė disa raste rrisin rrezikun e krijimit tė gurėve e nė disa raste tė tjera e minimizojnė atė.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus