Kryesore » 2011 » Tetor » 9 » Largoni shprehitë e dëmshme
0:52 AM
Largoni shprehitë e dëmshme
Në situatat me stres mos përdorni kafeinë, nikotinë dhe alkool. Gjumi është shumë i dobishëm, sepse gjatë gjumit sistemi nervor pushon.
Mbingarkesa e vazhdueshme e punës dhe grindjet në familje i japin përparësi "simpatikusit”. "Parasimpatikusi” është i tërhequr dhe atëherë organizmit i mungojnë fazat e pushimit ku organet shërohen.
Pasoja: personi është i lodhur dhe vuan nga pagjumësia, tension i lartë i gjakut, migrena, dhimbje të zemrës, apo probleme me organet e tretjes.
Meqenëse këto ndryshime nuk varen nga vullneti ynë, e vetmja gjë që mund të bëjmë është të përpiqemi t’i largojmë pasojat që i shkaktojnë ato, kurse midis tyre janë edhe shprehitë e dëmshme: parregullsia që shton punën ose jotoleranca e cila është shkak për grindjet në familje
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus