Kryesore » 2012 » Janar » 8 » Krep me portokall
5:15 PM
Krep me portokall
Pėrbersit:
* 125 gr miell
* 2 portokalle
* 30 ml qumėsht
* 2 vezė
* 1 lugė kafeje konjak
* 40 gr gjalpė
* kripė, sheqer

* 1 portokall, 1/2 limon, 40 g gjalpė, 40 gr sheqer i akullt, 5 ml konjak

Pėr ta shoqėruar

* 1/2 litėr sherbet me limon, 1 fije mente
Etapa e parė
Nė njė tas hidhni miellin e papėrpunuar me fare pak kripė dhe sheqer. Thyeni vezėt nė mes dhe pėrziejini duke mbledhur miellin drejt qendrės me ndihmėn e njė punimi tė fortė. Shtoni aty progresivisht qumėsht, pastaj konjak. Filtroni brumin. Mbulojeni brumin pasi e keni zgjatur dhe e lini tė pushojė pėr 2 orė nė frigorifer.Shkrini 20 gr gjalpė nė njė tigan me krepė dhe hidheni atė mbi brumė.Pėrgatisini krepėt: hidhni pak brumė nė tigan. Pėrkuleni nė mėnyrė qė brumi tė shtrohet mbi fundin e tiganit. Nxeheni dhe lėreni tė piqet pėr 1 minutė mbi njė zjarr mesatar. Shqitini anėt, kthejeni krepin me njė spatul dhe piqeni anėn tjetėr pėr 1 minutė.

Etapa e dytė
Pėrgatisni nė tė njėjtėn mėnyrė njė dyzinė me krepė, pa harruar tė gjalposni rregullisht tiganin. Stivosini pak nga pak mbi njė pjatė. Lani njė portokall dhe thajeni. Me ndihmėn e njė thike hiqni copa lėkure tė gjata. Ndajeni portokallin, filtroni lėngun dhe ruajeni. Qėroni dy portokalle tė freskėt, ndajeni nė thela.
Pėrgatsni gjalpin e e portokallit: ngrohni 40 gr gjalpė dhe sheqer nė tigan. Shtoni copat e lėkurės, lėngun e portokallit tė filtruar, njė lugė kafe lėng limoni dhe njė lugė kafe konjak. I zieni thelat e portokallit pėr 1 minutė. I hiqni ato ashtu si dhe lėkurėt dhe i ruani.

Etapa e tretė
Ngroheni furrėn mbi termostatin 6 (180gradė celsius).I skuqni krepėt njė nga njė, nga tė dy anėt, nė gjalpin me portokall tė nxehtė.I ndani nė katėr dhe i rezervoni ato nė njė pjatė qė e duronnxehtėsinė. Nė fund tė veprimit vėreni pjatėn e nxehtė nė furrėn e fikur.Hidhni mbetjen e konjakut nė tigan. E ngrohni, e piqni, lėreni tė fiket.I ndani krepėt mbi pjata individuale, pastaj vini shpejt thelat e portokallit tė vakta dhe lėkurėt. I lagni me gjalp portokalli. Vini nė ēdo pjatė dy masa sherbet limoni, zbukurojini me fije mente dhe shėrbejini menjėherė
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus