Kryesore » 2011 » Dhjetor » 16 » Kosi payndyrė parandalon obezitetin dhe diabetin
3:12 PM
Kosi payndyrė parandalon obezitetin dhe diabetin
Njė dietė e pasur me fibra vegjetale dhe kos parandalon obezitetin dhe diabetin.Gjithashtu kosi ėshtė shumė i mirė pėr organizmin dhe kosi ėshtė i mirė pėr luftimin e infeksionevė.Njė dietė e pasur me fibra vegjetale dhe kos parandalon obezitetin dhe diabetin.Gjithashtu kosi ėshtė shumė i mirė pėr organizmin dhe kosi ėshtė i mirė pėr luftimin e infeksionevė.
Pėrfundimi ka dale nga njė studim finlandez i prėzantuar nė kongresin e shoqerive tė diabetit tė zhvilluar nė Itali. Kėrkimi tregon se tretesit laktike nuk veprojne vetem tek mukoza e zorreve, sic besohej mė parė, por kane efekte tė rėndėsishme pėr tė gjithė organizmin. Rregullojnė ndėr tė tjera edhe thithjen e energjise nga ushqimet dhe mund ta pakesojne atė nė 2 pėrqindje.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus