Kryesore » 2012 » Mars » 21 » Konsumoni sa me shume uje, ja arsyet perse
8:59 PM
Konsumoni sa me shume uje, ja arsyet perse
Nga te gjitha ushqimet dhe artikujt, qe jane pa kalori, thuajse qe nuk kushton fare, por me rendesi te vecante per jeten dhe ekzistencen tuaj ne jete, eshte uji i thjeshte. Por, keto nuk jane arsyet e vetme per ta konsumuar. Te gjitha sistemet ne organizem e kerkojne ujin per te funksionuar si duhet.
Ju ndihmon te zvogeloni stresin
Konsumojeni ujin gjate diteve stresuese per t’i zvogeluar simptomat e shkaktuara nga stresi, nga kokedhembjet, muskujt e tensionuar, dekoncentrimi, rrahja e shpejte e zemres. Kjo pasi stresi ndikon ne te gjitha sistemet baze te trupit – e kur jeni te dehidruar, te gjitha keto efekte rriten. Uji nuk e pastron stresin, por gjithsesi ju dhuron me teper energji, do ta relaksoje tensionimin tuaj, do ta ngadalesoje frymemarrjen dhe do t’i permiresoje rrahjet e zemres.
Zvogelon peshen trupore
Nje studim ne te cilin kishin marre pjese persona te moshes midis 55 dhe 75 vjece ka treguar se nese konsumoni dy gota uje para seciles shujte, per 12 jave mund te humbni rreth dy kilograme, madje ate ne menyre krejt te shendetshme, efekt te cilin nuk mund ta arrijne shume dieta.
Ky hulumtim ka treguar se personat qe para ushqimit konsumojne uje, shtojne rreth 75 kalori me pak, e kjo do te thote se nese gjate gjithe kohes e vazhdoni nje menyre te tille te ushqimit, brenda vitit do te humbni rreth gjashte kilograme.
Me pak do t’u jeni te ekspozuar ftohjeve
Uji eshte mbrojtes natyral i sistemit mbrojtes dhe ndihmon qe bakteret, si viruset dhe gripi, te qendrojne sa me larg jush. Nese edhe ftoheni, serioziteti i semundjes suaj do te jete me i vogel nese konsumoni uje.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 2.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus