Kryesore » 2011 » Maj » 20 » Konsumimi i frutave ndalon humbjen e kujtesės
5:08 PM
Konsumimi i frutave ndalon humbjen e kujtesės
Konsumimi i lėngut tė rrushit tė zi pakėson humbjen e kujtesės madje ndihmon nė pėrforcimin e saj, ėshtė konkluzioni mė i fundit i shkencėtarėve lidhur me kujtesėn
Shkencėtarėt e degės sė Psikiatrisė sė Universitetit Cincinnati bėnė njė studim mbi 12 persona qė vuanin nga humbja e kujtesės. Si rezultat ato tė cilėt kishin konsumuar lėngun e rrushit pėr 12 javė pasqyruan njė performancė tė mire nė testet e ndryshme tė kujtesės.Ekspertėt formuan dy grupe tė ndryshme. Ndėrkohė qė grupit tė parė iu dha lėng rrushi i marrė nga zona Concord e Massachusett grupi i dytė nuk piu asgjė. Gjatė kohės sė eksperimentit tė dy grupeve ju bėnė teste tė rregullta kujtese. Sipas rezultateve tė studimit grupi i parė kishte njė zhvillim mė afatgjatė. Sipas ekspertėve shkaku i cili qėndron pas kėtyre rezultateve janė antidoksanėt e lėkurės dhe lėngu i rrushit. Pavarėsisht se nuk kishte ndryshime thelbėsore nė mes grupeve ato tė cilėt kishin konsumuar lėngun natyral tė rrushit tė zi ishin mė tė avancuar nė mėsim. Me anė tė kėtij eksperimenti pėrforcohet kujtesa afatshkurtėr dhe zhvillohet kujtesa e heshtur qė i pėrket njė vendi.

Sipas rezultateve tė studimit me anė tė frutave dhe zarzavateve tė pasura me antidoksan dhe lėngjeve tė tyre 100% natyrale mbrohet funksioni i informacionit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus