Kryesore » 2011 » Nëntor » 3 » Konsumi i peshkut ndihmon trurin
2:08 PM
Konsumi i peshkut ndihmon trurin
Konsumi i peshkut, i cili është i pasur me acidet yndyrore omega-3, ndihmon në qarkullimin më të shpejtë të gjakut në tru. Kjo do të thotë se sa më shumë peshk të konsumoni aq më efikas do të jetë truri juaj në proceset e përditshme. Kjo del nga një studim Britani i cili tregon se si peshku po ashtu mund të përshpejtojë kohën e reagimit dhe të zvogëlojë nivelin e lodhjes në tru. Shkencëtarët britanikë pohojnë se si rezultatet mund të jenë shumë të rëndësishme për personat më të moshuar. "Këto zbulime mund të kenë implikime për funksionimin mental", shprehet Philipp Jackson, autori i studimit, profesor i Universitetit Northumbria në Britani
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus