Kryesore » 2012 » Mars » 21 » Kallamar me hudhra dhe limon
2:44 PM
Kallamar me hudhra dhe limon
Kallamaret me hudhra dhe limon jane nje gatim i lehte per t’u realizuar dhe nje pjate e dyte shume e shijshme per ata te cilet kete lloj peshku nuk duan ta shijojne vetem te skuqur.Kallamaret me hudhra dhe limon jane nje gatim i lehte per t’u realizuar dhe nje pjate e dyte shume e shijshme per ata te cilet kete lloj peshku nuk duan ta shijojne vetem te skuqur.Perberesit per 4 persona
1kg kallamare te pastruar
4 thelpinj hudher
100gr gjalp
1 luge vaj ulliri
3 luge majdanoz te grire
kripe
piper
lengun dhe lekuren e 1 limoni
Kallamaret te cilet i kemi pastruar me pare, i ndajme ne dy pjese duke i prere ne menyre gjatesore. I vendosim ne nje tigan ne te cilin kemi tretur gjalpin dhe vajin e ullirit, dhe i skuqim per pak minuta bashke me hudhrat e shtypura. Shtojme lekuren dhe lengun e limonit, majdanozin e grire, kripen dhe piperin. I leme te gatuhen akoma dhe pak minuta dhe kur te jene gati i vendosim ne nje pjate te ceket te zbukuruar me sallate te ndryshme(selino, majdanoz, sallate jeshile, qepe etj) dhe i sherbejme te ngrohta.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 5.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus