Kryesore » 2011 » Tetor » 26 » Kafeja e dobishme pėr trurin
4:32 PM
Kafeja e dobishme pėr trurin
Konsumimi i rregullt i kafesė pengon shfaqjen e dėmtimeve tė cilat i shkakton kolesteroli dhe njėkohėsisht zvogėlon rrezikun pėr paraqitjen e demencės.Hulumtime tė mėhershme kanė treguar ndikimin pozitiv tė konsumimit tė kafesė nė zvogėlimin e rrezikut pėr sėmundjen Alzheimer. Eksperimente tė tjera nga shkencėtarėt e Universitetit tė North Dakotas tė realizuar nė kafshė eksperimentale, kanė treguar se pėrdorimi i kofeinės rrit shkallėn e moslėshueshmėrisė sė barrierave vitale filtruese ndėrmjet trurit dhe qarkullimit tė gjakut, duke mbrojtur kėshtu sistemin nervor qendror nga substancat e dėmshme kimike tė cilat mbesin nga qarkullimi i gjakut.Dihet se niveli i lartė i kolesterolit nė gjak e rrit lėshueshmėrinė e kėtyre barrierave, duke rritur mundėsinė pėr dėmtimin e trurit qė pėr pasojė ka paraqitjen e sėmundjes Alzheimer.Tė rejat e fundit kanė treguar se ndikim tė dukshėm pozitiv ka edhe konsumimi i njė filxhani tė vetėm kafeje nė ditė
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus