Kryesore » 2012 » Janar » 10 » Ja shkaku kryesor i kancerit tė prostatės te meshkujt
5:07 PM
Ja shkaku kryesor i kancerit tė prostatės te meshkujt
Universiteti i Nottingham ne Angli ka zbuluar njė lidhje midis masturbimit te tepruar tek meshkujt me moshė tė re, dhe kancerit tė prostatit. Tė rinjtė nė moshė deri nė 30 vjeē qe masturboje rregullisht janė nė rrezik mė tė madh pėr tu sėmurur nga kanceri i prostatit, ndėrsa meshkujt mbi 50 vjeē qė masturbojnė kanė mė pak shanse pėr tu sėmurur. 
Nivelet e larta tė hormoneve tė meshkujve mund tė jenė shkaku i kancerit tė prostatit. Mė shumė masturbim do te thotė mė shumė hormone te leshuara. Kjo gjė ėshtė e vėrtetė tek te rinjtė, tė cilėt normalisht kanė njė nivel hormonesh seksuale mė tė lartė se ata mbi 50 vjeē. Diēka e ēuditėshme u vu re nė studim, sasia e seksit nuk ndikon tek kanceri i prostatit, pra vetem masturbimi i tepert tek te rinjte rrit shanset per kancer prostati me 79%. Tek meshkujt mbi 50 vjeē masturbimi ul shanset e kancerit te prostatit. Kjo gjė mund tė shpjegohet me faktin se gjatė masturbimit meshkujt mund tė jenė duke nxjerrė jashtė lėngje tė prostatit qė mund tė shkaktojnė kancer dhe masturbimi nė kėtė rast ėshtė duke i mbrojtur. Tek 50 vjeēaret masturbimi ulte shanset e kancerit tė prostatit me 70%. Sigurisht sasia e masturbimit ėshtė relative. Nė qoftė se njė mashkull masturbon shpesh mund tė jetė thjesht nje mbingarkim me hormone seksuale. Tek studimi, masturbim i tepruar tek 20-vjeēaret ishte 3 deri ne 7 herė nė javė krahasuar me moshatarėt e tyre qė raportuan masturbim mė pak se njė herė nė mua
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus