Kryesore » 2011 » Korrik » 10 » Ilaēi pėr lėnien e duhanit rrit rrezikun nga infarkti
4:15 PM
Ilaēi pėr lėnien e duhanit rrit rrezikun nga infarkti
Analiza e 14 studimeve ka treguar se ilaēi qė ndihmon nė largimin e shprehisė sė duhanpirjes, vareniclin (Champix) mundet qė tek duhanpirėsit tė rrisė rrezikun nga infarkti dhe sulmi nė tru edhe deri nė 72 pėr qind, madje edhe te duhanpirėsit tė cilėt nuk vuajnė nga sėmundja e zemrės.Kėshtu ėshtė treguar se nė 52 pėr qind tė tė intervistuarve tė cilėt kishin marrė vareniclin ka ndodhur njė zhvillim i komplikimeve tė rėnda kardiovaskulare, krahasuar me 27 pėr qind tė tė anketuarve tė cilėt kishin marrė placebo.Prandaj, mjekėt u bėjnė apel duhanpirėsve qė pėrdorin vareniclin qė tė ndėrpresin marrjen e tij dhe tė pėrpiqen pėr tė ndaluar pirjen e duhanit pa pėrdorimin e ilaēeve.Pėrndryshe edhe mė parė Agjencia Evropiane pėr Ilaēe(EMEA) dhe Agjencia Amerikane pėr Ushqim dhe Ilaēe (FDA) kanė paralajmėruar pėr paraqitjen e mundshme tė mendimeve vetėvrasėse dhe tentativave pėr vetėvrasje dhe depresionit te njerėzit tė cilėt pėrdorin vareniclin. Sipas mendimit tė disa mjekėve, vareniclin nuk ėshtė efektiv pėr tė ndaluar pirjen e duhanit. Nė fakt, nga 10 njerėzit tė cilėt fillojnė tė marrin kėtė ilaē, 9 prej tyre fillojnė tė thithin prapė duhan njė vit mė pas.Por Pfizer, prodhues i ilaēit vareniclin, nuk pajtohet me interpretimin e shėnimeve tė marra nga 14 studime.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus