Kryesore » 2011 » Qershor » 10 » Identifikohet molekula kyç për "vrasjen" e tumoreve
4:43 PM
Identifikohet molekula kyç për "vrasjen" e tumoreve
Quhet Bim dhe kur aktivizohet pengon krijimin e gjenezave kancoregjeneQuhet Bim dhe është identifikuar si molekula kyç për të penguar furnizimin me gjak dhe oksigjen të indeve kancerogjene. Zbulimi i bërë nga një grup kërkuesish austrialianë të "Walter&Eliza Hall Institute”, është publikuar në "Journal of Experimental Medicine”. Rritja e tumoreve si kanceri në mushkëri, apo në gju, siç shpjegojnë kërkuesit, varet nga substanca ushqyese si dhe nga oksigjeni, që u jepet atyre nga qarkullimi në gjak. Studiuesit kanë zbuluar se në momentin kur aktivizohet VEGF (faktor i rritjes endoteliale, i stimuluar nga qelizat e tumorit për të nxitur rritjen e enëve të gjakut përgjegjëse për 'mirëmbajtjen' e tumorit), aktiviteti i molekulës "Bim" anti-agjiogjenike, që ndalon formimimin e vazove të reja me gjak, shtypet në celula që riveshin vazot e gjakut tumoral. Duke ndalur funksionimin e "Bim", sic shpjegojnë kërkuesit, mund të bllokohet kështu rritja e vazove të gjakut përrreth tumorit, duke reduktuar qarkullimin e gjakut të domosdoshëm për mbijetesën e tij.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus