Kryesore » 2012 » Maj » 4 » Hudhra 100 herė mė e fuqishme se antibiotikėt. Zbulohet pėrbėrėsi kryesor
11:03 AM
Hudhra 100 herė mė e fuqishme se antibiotikėt. Zbulohet pėrbėrėsi kryesor
Testet zbuluan se kompleksi, diallyl sulphide, ėshtė njė mbrojtės shumė i mirė pėr organizmin dhe shumė i vėshtirė pėr t'u shkatėrruar nga bakteret.Njė pėrbėrės kyē nė hudhėr ėshtė 100 herė mė tė fuqishme se dy antibiotikėt mė tė njohur nė luftimin e helmimeve ushqimore, kanė zbuluar shkencėtarėt.
 Testet zbuluan se kompleksi, diallyl sulphide, ėshtė njė mbrojtės shumė i mirė pėr organizmin dhe shumė i vėshtirė pėr t'u shkatėrruar nga bakteret.Jo vetėm se ėshtė shumė mė i fuqishėm se antibiotikėt erythromycin dhe ciprofloxacin, ai gjithashtu do kohė qė tė shkatėrrohet.Zbulimi, i publikuar nė kimioterapia antimicrobiale, mund tė hapė derėn pėr trajtime tė reja nė mish tė papėrpunuar dhe tė pėrpunuar, si dhe nė sipėrfaqet e pėrgatitjes sė ushqimit, qė do tė zvogėlojnė shkaktarin e helmimit tė ushqimit qė ėshtė Campylobacter.
Dr Michael Konkel, nga Washington State University, tha: "Kjo punė ėshtė shumė emocionuese, sepse ajo tregon se si ky kompleks ka potencialin pėr tė reduktuar sėmundjet qė shkaktojnė bakteret nė mjedis dhe nė furnizimin tonė me ushqim.

Campylobacter ėshtė shkaku mė i zakonshėm bakterial i ushqimit dhe mbartėsi kryesor i sėmundjeve nė Shtetet e Bashkuara dhe ndoshta nė botė."
Simptomat e infeksionit pėrfshijnė diarre cramping, dhimbje barku dhe ethe.
Bakteret gjithashtu shkaktojnė gati njė tė tretėn e rasteve tė njė ērregullimi paralizues tė quajtur sindromi Guillain-Barre.

Shumica e infeksioneve nga Campylobacter, rrjedhin nga ngrėnia e pulave tė papėrpunuara ose ose gjysmė tė gatshme ose ushqime qė kanė qenė tė kontaminuara me anė tė sipėrfaqeve tė pista dhe veglave.
Ai ėshtė shkaku mė i zakonshėm i helmimit me ushqim nė Britani tė Madhe, sipas Agjencisė sė standardeve tė ushqimit, dhe ishte pėrgjegjės pėr 88 vdekje nė Angli dhe Uells nė vitin 2009.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus