Kryesore » 2012 » Shkurt » 18 » Gjumi i keq dëmton sistemin imunita
12:03 PM
Gjumi i keq dëmton sistemin imunita
Sipas një studimi të fundit, kërkuesit kanë dalë në përfundimin se mekanizmi gjenetik që rregullon gjumin tonë kontrollon nivelin e një gjeni tjetër që është shumë i rëndësishëm për sistemin tonë imunitar.Shkencëtarët e Jeil në SHBA mendojnë se një gjumë i paktë dhe jo i rregullt na bëjnë më të prirur për tu prekur nga sëmundje të ndryshme sepse imuniteti i organizmit bie."Njerëzit janë më të ekspozuar ndaj sëmundjeve të ndryshme nëse nuk bëjnë një gjumë të mirë dhe të plotë”, është shprehur profesori Erok Fikrig në revistën ‘Immunity’.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus