Kryesore » 2011 » Gusht » 30 » E qeshura, ilaçi më i mirë për shendetin
8:33 AM
E qeshura, ilaçi më i mirë për shendetin
Sipas një studimi, ndjekja e një filmi komedi apo programi zbavitës i bën shumë mirë shendetit dhe e kundërta mund të thuhet për filmat me luftë horror, që shkaktojnë stres.Udhëheqësi i kërkimit shkencor, Dr. Michael Miller, i Universitetit të Maryland në SHBA, ka dalë në përfundimin se qarkullimi i gjakut pëson ulje gjatë shikimit të filmave me luftë apo të frikshëm duke dëmtuar shëndetin."Mesazhi i këtij studimi është se e qeshura bën mirë për shëndetin. Rezultatet treguan se e qeshura sjell benefite të ngjashme me ato të ushtrimeve aerobike. Njerëzit që panë filmin komik gjatë studimit kishin një përmirësim të qarkullimit të gjakut”, u shpreh Miller.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 5.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus