Kryesore » 2012 » Mars » 30 » Dobitė e pėrdorimit tė ujit me limon
1:24 PM
Dobitė e pėrdorimit tė ujit me limon
Shumė njerezve u pelqen shija e thartė e limonit nė ushqimet e tyre. Por, a keni menduar ndonjeherė se ju mund tė pėrdorni kėtė lėng limoni nė njė mėnyrė mė tė mirė se kjo? Ka perfitime tė mėdha nga konsumimi i lėngut tė limonit dhe ujit nė jetėn e pėrditshme. Limoni nuk kushton shumė, ėshtė i pėrballueshėm nga tė gjithė dhe shumė i njohur pėr pėrdorimin e tij nė kuzhinė dhe mjekėsi.Lengu i limonit ka 5% acid citrik qe i jep nje shije te tharte atij. Ai eshte nje burim i pasur i vitamines C. Permban gjithashtu vitaminen B, riboflavine dhe minerale, si kalciumi, fosfori, magnezi, dhe gjithashtu proteina dhe karbohidrate. Uji me limon eshte nje pije e shendetshme, vecanerisht nese merret ne mengjes.Konsumimi ditor i ujit me limon ka dobi te medha shendetesore pasi eshte i mire per stomakun, lekuren, dhembet, kuron infeksionet e fytit, ndihmon renien nga pesha, kontrollon presionin e larte te gjakut, permireson frymemarrjen, ul temperaturen, pastron gjakun dhe eshte i mire per trajtimin e reumatizmit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus