Kryesore » 2011 » Korrik » 2 » Disa sėmundje mund tė zbulohen nga era e gojės
1:20 AM
Disa sėmundje mund tė zbulohen nga era e gojės
Mund tė jeni tė sėmurė dhe tė mos e dini fare, por nėse vėreni njė erė tė ēuditshme nga goja, atėherė me organizmin tuaj diēka nuk ėshtė nė rregull. Trupi prodhon aroma vėrtet tė pėrbėra, ndėrsa disa prej tyre janė tepėr intensive pėr hundėn e njeriut.Kur sėmundja sulmon dhe ndryshon metabolizmin qelizor, nė frymėnxjerrje, urinė dhe djersė arrijnė shumė substanca kimike, tė cilat shpėrndahen shumė lehtė.Laboratorėt eksperimentalė anekėnd botės tentojnė tė zbulojnė mėnyra pėr shfrytėzimin e sensorėve tė gazrave nė diagnostikim. Deri mė tani kanė arritur tė kuptojnė se si tė zbulojnė disa sėmundje me anė tė erės sė gojės, simptoma tė cilat ėshtė shumė me rėndėsi tė zbulohen sa mė herėt.
Nga kanceri i mushkėrive sot njerėzit sėmuren gjithnjė e mė shumė dhe vėshtirė e luftojnė atė. Ndėrsa nėse zbulohet nė fazė tė hershme, ekziston mundėsi mė e madhe pėr shėrim. Shkencėtarėt kanė ardhur nė pėrfundim se era e kėtyre tė sėmurėve ėshtė e ngjashme me atė tė amoniakut ose peshkut, ndėrsa arsyeja pėr kėtė ėshtė substanca metilhidrazin
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus