Kryesore » 2012 » Mars » 24 » Diabeti dėmton zemrėn, veshkat dhe sytė
11:23 PM
Diabeti dėmton zemrėn, veshkat dhe sytė
Diabeti ėshtė njė ērregullim kronik qė e karakterizon niveli i lartė i sheqerit nė gjak.Sėmundja ėshtė e pashėrueshme, prandaj me kalimin e viteve hiperglikemia fillon tė dėmtojė organet e ndryshme, sidomos sytė, veshkat, nervat, zemrėn dhe enėt e gjakut.Personat tė cilėt vuajnė nga sėmundja e diabetit nė masė tė madhe janė me tė ekspozuar rrezikut pėr tė vuajtur nga sėmundjet e syve, njė nga kėto sėmundje ėshtė retinopatia. Retinopatia ėshtė sėmundje e enėve tė gjakut qė shkakton dobėsimin e pamjes, nė rastet mė tė rėnda mundet ta shkaktoje edhe verbėrinė. Kjo sėmundje shfaqet nė dy forma, si makulopatia dhe retinopatia. Tek makulopatia ndryshimet ndodhin nė vete njollėn e verdhė.Pacienti nuk shikon qarte dhe kthjellet, sidomos derisa lexon dhe me fort nuk mund te dalloje shkronjat. Retinopatia shfaqet midis enėve tė gjakut nė pjesėn e poshtme tė syrit. Gjaku nga enėt e gjakut rrjedh brenda syrit qė pamundėson depėrtimin e dritės te retina. Kjo formė e sėmundjes pėrparon shumė shpejt dhe pacienti mund tė verbėrohet brenda vetėm disa orėve.Te 60% e personave qė vuajnė nga diabeti vjen zhvillimi i kėsaj sėmundje dhe si pasojė me sė shumti njerėzit e humbin pamjen, sidomos nga mosha midis asaj 40 dhe 60-vjeēare. Numri i tė prekurve nga retinopatia sa vjen e rritet, kjo si pasoje e rritjes sė numrit tė personave qė vuajnė nga diabeti. Pas 10 vjetėsh nga shfaqja e retinopatisė diabetikė ajo shfaqet te 10% e tė prekurve, ndėrsa sipas eksperteve pas 15 viteve ēdo i dyti pacient qė vuan nga diabeti mund tė preken nga kėto dy sėmundje. Pos kėsaj, nga kėto sėmundje me tepėr rrezikohen ata persona qė vuajnė nga diabeti, por qė sėmundjet nuk e mbajnė nen kontroll.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus