Kryesore » 2011 » Maj » 10 » Dhembjet e shpinės, si pasojė e qėndrimit para kompjuterit
10:33 AM
Dhembjet e shpinės, si pasojė e qėndrimit para kompjuterit
Ēdo ditė e mė tepėr, tė rinjtė po ballafaqohen me dhembje tė shpinės, qafės dhe krahėve, si pasojė e kohėzgjatjes sė tepėrt ulur para kompjuterit, kanė theksuar shkencėtarėt nė Universitetin e Bostonit.

Hulumtimi i tyre ka treguar se mė shumė se 50 pėr qind e studentėve tashmė vuajnė nga dhembjet qė ndėrlidhen me pėrdorimin e kompjuterit. Ēdo i shtati student ka deklaruar se ndjenė dhembjet vetėm njė orė pasi tė ketė qėndruar para ekranit tė kompjuterit.

Shkaku kryesor i kėtyre dhembjeve, sipas shkencėtarėve ėshtė se pėrdoruesit e kompjuterėve nuk marrin qėndrim tė drejtė ulur gjatė punės.

Shkencėtarėt, po ashtu theksojnė se njerėzit tė cilėt merren me aktivitete fizike kanė shumė mė pak dhembje, tė cilat ndėrlidhen me pėrdorimin e kompjuterit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 2.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus