Kryesore » 2011 » Nëntor » 3 » Çokollata ul rrezikun e goditjeve në tru te femrat
2:10 PM
Çokollata ul rrezikun e goditjeve në tru te femrat
Femrat që konsumojnë çokollatë janë më pak të ekspozuara nga rreziku i goditjes në tru, tregon një studim i kryer nga shkencëtarët suedezë, i cili u publikua në revistën Journal of American College of Cardiology. Studimi është bërë në 33.000 femra, siç transmeton gazeta Express. Shkencëtarët, megjithatë, thonë se çokollata e zezë është më e shëndetshme se sa ajo me qumësht, pasi përmban më shumë antioksidans �flavonoid�, të cilët ulin tensionin e lartë të gjakut, dhe se çokollata duhet të konsumohet me kujdes për shkak se përmban shumë kalori, yndyrë dhe sheqer. Nëse çokollata është e shëndetshme për organizimin e njeriut, duhani është i dëmshëm, Drejtoresha e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Margaret Çen ka drejtuar kritika të ashpra ndaj kompanive që prodhojnë cigaret, të cilat sipas Çen po shpenzojnë shuma të mëdha parash për të kundërshtuar ligjin anti-duhan
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus