Kryesore » 2011 » Qershor » 28 » Ēipsi ju shton peshė mė shumė se akullorja dhe alkooli
12:43 PM
Ēipsi ju shton peshė mė shumė se akullorja dhe alkooli
Jogurti, arrat, bademi dhe pemėt ndihmojnė tė humbni nė peshė, ndėrsa ata qė konsumojnė ēips ēdo katėr vjet shtojnė nga njė kile mė shumė sesa ata qė konsumojnė "ėmbėlsira".Artikujt e yndyrshėm me kalori shkaktojnė mbipeshėn, edhe pse midis tyre ekzistojnė dallime, theksojnė ekspertėt nga universiteti i Harvardit. Ata kishin analizuar shprehitė nė tė ushqyer tė 120.000 njerėzve, nga mosha 33 deri nė moshėn 60 vjeēe.
Tė anketuarit, pas 20 vjetėsh mesatarisht ishin mė tė plotė pėr 7,7 kilogramė. Ata qė rregullisht kishin konsumuar ēips, ēdo ditė qė mesatarisht kishin konsumuar 30 gramė ēips qė pėrmbante rreth 160 kalori, pėr katėr vjet kishin shtuar njė kilogram. Ata qė adhuronin ėmbėlsirat kishin shtuar gjysmė kilogrami.Sa u pėrket ushqimeve tė preferuara, sipas hulumtuesve ata qė rregullisht konsumojnė jogurt kishin humbur gjysmė kilogrami, njėjtė sikurse edhe ata qė kishin konsumuar arra apo badem.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus