Kryesore » 2011 » Maj » 5 » Cefalea dhe migrena
10:38 AM
Cefalea dhe migrena
hpesh, pėr tė treguar njė dhimbje tė zakonshme tė kokės, pėrdoren termat cefalea dhe migrenė, por nė realitet termat shprehin dy situata tė ndryshme.

Me cefalea kuptohet ēdo lloj dhimbjeje qė i referohet kokės dhe shkaktohet nga disa patologji, si: traumat, temperatura qė vjen si pasojė e sėmundjeve infektive (gripi), sforcimeve pamore qė vijnė si pasojė e shqetėsimeve tė shikimit, pezmatimit tė inedeve trunore apo meningjitit, tė nxehtit etj. Me t'u gjetur faktori shkaktues dhe me t'u pėrdorur masa e duhura pėr rastin, cefalea sprapset plotėsisht.

Me migrenė kuptohet njė sindromė e karakterizuar nga njė dhimbje e lokalizuar nė gjysmėn e kokės. Ėshtė njė sindromė, shkaku i sė cilės mbetet i panjohur. Dihet qė godet njėsoj tė rriturit dhe fėmijėt dhe qė ekziston njė prirje familjare.

Prindėrit qė vuajnė nga migrena kanė probabilitet tė lartė tė kenė fėmijė qė vuajnė nga migrena
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus