Kryesore » 2012 » Dhjetor » 7 » Ēaji i gjelbėr, pija mė e mirė pėr dimėr
3:45 PM
Ēaji i gjelbėr, pija mė e mirė pėr dimėr
Kafja dhe ēaji janė pijet e ngrohta mė tė popullarizuara. Dhe derisa secila nga kėto pije ka pėrparėsitė e veta, shkencėtarėt theksojnė qė ēaji i gjelbėr ėshtė mė efikas dhe zgjedhja mė e mirė dimrit, ndėrsa sjellin edhe 3 arsye pse ēaji i gjelbėr ėshtė mirė tė pihet nė dimėr.

Dobėsimi
Tek njė numėr i madh i njerėzve gjatė dimrit vjen deri tek mbledhja e kilogramėve tė tepėrt. Ditėt e ftohta nėnkuptojnė edhe konsumim tė ushqimit kalorik, ndėrsa periudha e festave tė fundvitit shpesh nėnkupton edhe ngrėnie tė tepėrt. Ēaji i gjelbėr ėshtė zgjidhje e shkėlqyer, sepse zvogėlon apetitin dhe nxit punėn e metabolizmit, qė ėshtė hapi i parė kah ruajtja e peshės trupore tė shėndetshme.

Forcimi i imunitetit
Hulumtimet kanė treguar qė ēaji i gjelbėr ka veti antiinflamatore dhe antivirusale tė cilat pengojnė krijimin e gripit dhe ftohjeve. Nėse pini ēaj tė gjelbėr ēdo ditė, madje qysh pas ditės sė gjashtė rreziku nga krijimi i gripit dhe ftohjes do tė zvogėlohet dukshėm.

Lirimi nga stresi
Kafja pėr shumė njerėz ėshtė ritual i mėngjesit, pa tė cilėn nuk munden. Megjithatė, sasia e tepėrt e kafeinės mund tė shkaktojė anksiozitet, stres dhe vėshtirėsi me gjumin. Pikėrisht pėr kėto arsye ēaji i gjelbėr ėshtė zgjedhje mė e mirė, sepse ka mė pak kafeinė se kafja, dhe nė tė njėjtėn kohė ndikon pėr qetėsim.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus