Kryesore » 2011 » Maj » 11 » 9 gjėrat qė duhet tė dini mbi stresin
9:30 AM
9 gjėrat qė duhet tė dini mbi stresin
Stresi ėshtė armiku qė duhet tė luftoni? Pėrpara se tė merrni ēdo masė, uluni tė reflektoni pėr tė njohur mė mirė stresin tuaj. Ja cilat janė 9 gjėrat qė duhet tė njihni pėr stresin:

1. Ekzistojnė dy tipe stresi; stresi i mirė dhe stresi i keq. Stresi i mirė ėshtė stresi qė provojmė para ndonjė ngjarje tė rėndėsishme i cili na stimulon qė tė pėrpiqemi pėr njė performancė mė tė mirė. Stresi i keq ėshtė dalja jashtė kontrollit e emocioneve i cili na bėn tė kemi njė performancė tė ulėt.

2. Stresi manifestohet vetėm nė formė psikologjike dhe fizike. Simptomat e dukshme tė stresit janė psh. ankthi, irritimi, humbje e pėrqendrimit, apo edhe simptoma fizike si djersitja, skuqja etj.

3. Pėrballimi i stresit ėshtė i ndryshėm nė persona tė ndryshėm. Ka persona qė e pėrballojnė atė duke bėrė njė shėtitje, ka tė tjerė qė hanė thonjtė apo qė mbajnė nė dorė topa sfungjeri me tė cilėt mund tė luajnė.

4. Stresi mund tė kontrollohet. Situatat stresante mund tė kontrollohen nė mėnyra tė ndryshme si psh. duke bindur apo qetėsuar veten.

5. Ushqyerja e mirė luan njė rol tė madh nė pėrballimin e stresit. Ushqimet qė janė tė pasura me magnez apo ushqimet e freskėta ndikojnė nė njė gjendje mė tė mirė psikologjike.

6. Vitaminat ndihmojnė nė pėrballimin e stresit. Magneziumi, vitamina B6 dhe Omega 3 ndihmojnė nė njė pėrballim mė tė mirė tė stresit.

7. Pilulat antistres nuk ndihmojnė gjithmonė. Pėrdorimi i pilulave antistres nuk japin gjithmonė rezultatet e duhura. Mjekimet natyrale si ēajrat e ndryshėm janė mė tė vlefshėm.

8. Rutina shkakton stres. Aktiviteti i pėrditshėm i pėrsėritur, ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm qė shkakton stres. Prishja e rutinės sė pėrditshme ul nivelin e stresit.

9. Stresi kronik ėshtė mjaft i dėmshėm pėr trupin. Ky tip stresi duhet luftuar pasi ėshtė shkaktar i kėputjeve nervore.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus