Kryesore » 2011 » Shtator » 17 » 8 ushqimet më të shëndetshme
2:34 PM
8 ushqimet më të shëndetshme
Nëse doni të qëndroni gjithmonë të kënaqur dhe të ndiheni mirë me trupin atëherë nuk duhet të harroni se për këtë iu nevojiten: proteina, yndyra të shëndetshme dhe fibra. Po ku mund t′i gjeni këto? Ja kush janë tetë prej këtyre ushqimeve. /albeu.com/ 
1- Veza
Për vetëm 70 kalori, një vezë jep më shumë se 6 gram proteina.
2- Supa
Studimet tregojnë se ushqimet që përmbajnë shumë ujë mund t’ju bëjnë të ndiheni të plotë.
3- Avocados
Ata janë ngarkuar me kalium, folate dhe vitamina E, dhe hulumtime të ndryshme tregojnë se ushqimet që përmbajnë këto lëndë ushqyese sjellin velje të shpejtë.
4- Kosi
Me anë të kosit mund të merrni shtatëmbëdhjetë gram proteinë në 170 gram kos
5- Miell tërshërë
E gjitha është fibër. Marrja e një filxhani në mëngjes bën mirë për brinjët.
6. Molla 
Një kokërr mollë ka vetëm 80 kalori, por mund të plotësojë një vakt ushqim për shkak se përmban 4 gram fibra dhe ka përmbajtje të lartë uji
7- Fasule dhe thjerra
Kanë përmbajtje të lartë proteine, 7 gram për gjysmë filxhani.
8- Arra
Mund të quhet ushqimi perfekt pasi kombinimi i proteinave, fibrave dhe yndyrës është e përsosur. Duhen konsumuar me masë pasi mund të kaloni në mbingarkesë kalorie.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus