Kryesore » 2012 » Shkurt » 18 » 7 arra nė ditė pėr tė qėnė gjithmonė tė shėndetshėm dhe tė rinjė
12:40 PM
7 arra nė ditė pėr tė qėnė gjithmonė tė shėndetshėm dhe tė rinjė
Njė grusht arra pėrmbajnė gati dy herė mė shumė antioksidues sesa ēdo pemė tjetėr me gėzhojė, por ekspertėt thonė se njerėzit nuk hanė mjaft pemė tė kėtilla. Arrat kanė dy herė mė shumė antioksidues tė quajtur polifenole, krahasuar me tė gjitha llojet tjera tė pemėve me gėzhojė. Pėr kėtė shkak, arrat ndihmojnė organizmin tonė nė luftė kundėr radikaleve tė lira, tė cilat nga ana e tyre ndikojnė nė plakjen e organizmit dhe shkaktojnė sėmundje tė shumta, tregon njė studim i bėrė nė Universitetin e Pensilvanisė. Pemėt tjera me gėzhojė sikur qė janė bajamet, kikirikėt, fėstėkėt, lajthitė dhe arrat indiane po ashtu janė tė pasura me thartira yndyrore tė pangopura, me vitamina dhe proteina, por shkencėtarėt tėrheqin vėrejtjen se problemi ka tė bėjė me faktin qė njerėzit nuk konsumojnė sa duhet kėsi pemėsh, shkruan Independent. Njė grusht arra pėrmbajnė gati dy herė mė shumė antioksidues sesa ēdo pemė tjetėr me gėzhojė, por ekspertėt thonė se njerėzit nuk hanė mjaft pemė tė kėtilla. Ne sugjerojmė qė njerėzit tė hanė shtatė arra nė ditė  thotė udhėheqėsi i studimit Joe Vinson. Studimet e mėparshme kanė treguar se ngrėnia e arrave zvogėlon shenjat e pleqėrisė, si dhe na mbron nga sėmundjet e zemrės dhe disa llojeve tė kancerit
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 5.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus